جاذبه های گردشگری ایران - جاهای دیدنی و سرسبز

جاذبه های گردشگری ایران - جاهای دیدنی و سرسبز

جاذبه های گردشگری ایران شامل جاهای دیدنی ایران، مناطق سرسبز، مناظر طبیعی و یا ساخت دست انسان است.

ایران کشوری با تاریخ و فرهنگ کهن و همچنین آب و هوای متنوع است که در آن جاذبه‌های فراوانی وجود دارد؛ جاذبه‌هایی که توسط میلیون‌ها گردشگر از داخل و خارج از کشور بازدید می‌شوند. 

در اینجا به شما برخی از معروف‌ترین جاذبه های گردشگری ایران را در استان‌های مختلف معرفی خواهیم کرد که اکثر آن‌ها در لیست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند؛ آثاری از تاریخ و طبیعت که دیدن آن‌ها برای شما خاطره‌ای فوق‌العاده خواهد بود.

اگر به دنبال جاذبه های گردشگری ایران برای تعیین یک مقصد برای سفر در ایام نوروز هستید، این مقاله را از دست ندهید.

مکان های تفریحی شیراز

شیراز و استان فارس همواره از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایران به شمار میروند. فارس، مرکز گردشگری منطقه جنوبی ایران است. این استان ۳۷ شهرستان دارد که هر کدام دارای امکانات گردشگری و تاریخی فراوانی هستند. فارس، پر از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و مذهبی است و تقریبا ۳۰۰ نمونه از آنها شناسایی شده‌اند. حافظیه، شاه‌چراغ، غار سنگتراشان، کاخ اردشیر بابکان در فیروزآباد، آرامگاه کوروش بزرگ پاسارگاد، تنگ چوگان کازرون، سعیده شیراز و آبشار مارگون، تنها چند مثال از آنها هستند. تخت جمشید و نقش رستم، دو مقصد گردشگری مشهور ایران در جهان، در استان فارس واقع شده‌اند. استان فارس، دارای بیشترین تعداد دریاچه‌های ایران است. دریاچه مهارلو که در ۱۵ کیلومتری شرق شیراز قرار دارد، یکی از زیباترین آنهاست. فارس، ۷۰ درصد سطح خود را به کوهها اختصاص داده است و برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و صخره نوردی، گزینه‌های جذابی را در اختیار دارد. علاقه‌مندان به چشمه‌ها، می‌توانند از چشمه‌های طبیعی آب‌گرم مانند: ریچی، خارگان، بالنگان، قدمگاه، ساسان، شش‌پیر و جونجان لذت ببرند.

مکان های تفریحی شیراز

تخت جمشید:

اولین مورد از جاذبه های گردشگری ایران و استان فارس، تخت جمشید است. تخت جمشید، که نشانه‌ای از عظمت و برتری ایران قدیم است، یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای تاریخ بشری و میراثی از پادشاهی هخامنشیان است که ۲۵۰۰ سال پیش در ایران ساخته شده‌اند. این مجموعه شامل بناها و کاخ‌های متعددی است که در محوطه‌ای مسطح و در سه ضلع جنوبی، جنوب غربی و شرقی آن قرار دارند. برای ورود به این مجموعه، باید از پله‌های سنگی عبور کرد که به فضایی گسترده منتهی می‌شود. بهترین جاهایی که می‌توانید در تخت جمشید ببینید عبارتند از: کاخ دروازه ملل که با دیوارهای خشتی بلند و چهار ستون مجلل ساخته شده‌اند، خزانه تخت جمشید که انباری برای نگهداری گنجینه‌های شاهی بوده‌است، کاخ صد ستون یا تالار تخت که محل برگزاری مراسم‌های رسمی بوده‌است، کاخ خشایار شاه یا هدیش که یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌های تخت جمشید بوده‌است، کاخ «ه» یا «H» که کاربرد آن مشخص نیست، کاخ سه دری یا کاخ مرکزی که محل اقامت شاه بوده‌است، کاخ بار یا آپادانا که محل پذیرایی از سفیران و نمایندگان کشورهای تابعه بوده‌است، کاخ اختصاصی داریوش یا تچر که محل خصوصی شاه بوده‌است و آرامگاه‌های شاهی که محل دفن پادشاهان هخامنشی بوده‌اند. همچنین موزه تخت جمشید که شامل اشیاء و مدارکی از تاریخ این مجموعه است. این مجموعه نه تنها نشان‌دهنده‌ی فرهنگ و هنر ایرانی است، بلکه نمونه‌ای از انسانیت و عدالت در حکومت هخامنشیان است. در حالی که در دیگر امپراتوری‌های زمان خود، برده‌داری و ستم رایج بود، در ایران، کارگران حقوق و مزایای مناسبی داشتند و با احترام مورد برخورد قرار می‌گرفتند.

تخت جمشید

پاسارگاد شیراز:

پاسارگاد شیراز، که در دوران هخامنشیان به عنوان پایتخت اول این امپراتوری شناخته می‌شد، یک مجموعه باستانی با بناهای متعدد است که از زمان کوروش بنیان‌گذاری شده و توسط شاهان بعدی این خاندان با اضافه کردن ساختمان‌های جدید، ارتقا یافته است. این مجموعه، که در یک دشت وسیع قرار دارد، دارای محوطه‌ای به مساحت ۱۶۰ هکتار است و معماری آن نشان‌دهنده تأثیرات فرهنگ‌های مختلف ایران، مصر، یونان و بین‌النهرین است. مقبره کوروش، مسجد پاسارگاد شیراز، پل پاسارگاد، تنگ بلاغی، کاخ‌های بزرگ (بارعام، کاخ دروازه، کاخ اختصاصی)، باغ‌های شاهی، تل تخت یا مادرسلیمان، آرامگاه کمبوجیه و کاروانسرای مظفری از جمله بناهای این مجموعه هستند. پاسارگاد شیراز رتبه دوم را در لیست جاذبه های گردشگری ایران کسب میکند.

نقش رستم:

نقش رستم یک مجموعه تاریخی در کوهستان‌های فارس است که دارای قدیمی‌ترین ساختمان‌ها، گورها، سنگ‌نگاره‌ها و کتیبه‌های ایران باستان است. نقش رستم از نظر داشتن آثاری از سه دوران تاریخی مهم از بقیه جاذبه‌های تاریخی فارس متفاوت است؛ منطقه‌ای که پادشاهان هخامنشی و ساسانی به آن ارزش زیادی می‌دادند. نام نقش رستم را از یک افسانه کهنه گرفته‌اند. بر اساس این افسانه، این جا جایی بود که رستم و اسفندیار با هم مبارزه کردند. نقش برجسته ایلامی، بهرام دوم، شاپور اول، نرسی، اردشیر بابکان، هرمز دوم و سنگ‌نبشته آرامی روی گور داریوش اول و کتیبه دار کرتیر از سنگ‌نگاره‌های مجموعه نقش رستم هستند. کعبه زرتشت هم یکی از جاذبه‌های مجموعه نقش رستم است که روبروی گور داریوش دوم قرار دارد و گفته می‌شود که در ایران باستان، محل عبادت بوده است. نقش رجب هم که نزدیک نقش رستم است یکی از مهم‌ترین و زیباترین آثار فرهنگی دوره ساسانیان است که شامل چهار سنگ‌نگاره شاپور (پادشاه دوم ساسانی) و همراهانش، تاج‌گذاری اردشیر بابکان (پایه‌گذار شاهنشاهی ساسانی)، کتیبه کرتیر و تاج‌گذاری شاپور اول (پسر اردشیر بابکان) می‌شود؛ سنگ‌نگاره‌هایی که بسیار شگفت‌انگیز هستند و تماشاگر را متعجب می‌کنند. نقش رستم که رتبه سوم را در لیست جاذبه های گرشگری ایران دارد، یکی از زیبا ترین مناطق دیدنی شیراز است.

فیروزآباد شیراز:

فیروزآباد شهری کهن و تاریخی در ایران است که از دوران ساسانیان برجسته بوده و به نام‌های دیگری مانند شهر گور یا اردشیرخوره هم معروف است. این شهر را اردشیر، بنیانگذار سلسله ساسانی بنا کرده و به‌عنوان مرکز حکومت خود انتخاب کرده بود. فیروزآباد دارای مساحتی بالغ بر ۱,۴۶۹ هکتار است و نزدیک به محوطه باستانی گور واقع شده است. معماری فیروزآباد به‌شکل دایره‌ای کامل است و شهر گردی است که در جهان نظیر ندارد. این شهر دارای آثار باستانی ساسانی بسیاری است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند. از جمله این آثار می‌توان به کاخ اردشیر بابکان یا آتشکده فیروزآباد، قلعه دختر، دریاچه و سد تنگاب، تنگه هایقر و روستای رودبال اشاره کرد.

فیروزآباد شیراز

مکان های تفریحی اصفهان

در لیست جاذبه های گردشگری ایران، اصفهان همواره میدرخشد. اصفهان، نصف جهان ایران، سرزمینی است که در آن تاریخ و فرهنگ و هنر ایرانی به چشم می‌خورد. اینجا می‌توانید از غذاها و نوشیدنی‌های لذیذ، سوغات و صنایع دستی معروف، و مهم‌تر از همه، از مهربانی و میهمان‌دوستی و شجاعت مردمان قدیمی این استان لذت ببرید. اصفهان، از کاشان تا گلپایگان و از نجف‌آباد تا اردستان و نطنز و آران و بیدگل، یکی از مقصدهای گردشگری محبوب ایران است. هم برای علاقه‌مندان به سفرهای کوله‌پشتی و بوم‌گردی و هم برای علاقه‌مندان به سفرهای لوکس و شکم‌گردی.

تا سال ۱۴۰۱ شمسی، ۲۱ اثر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است که ۴ مورد از آن‌ها مربوط به استان تاریخی و زیبا و دوست داشتنی اصفهان است. میدان نقش جهان، باغ چهلستون و باغ فین کاشان، مسجد جامع اصفهان و قنات‌های مزدآباد میمه، وزوان میمه و دوطبقه اردستان، افتخار جهانی اصفهان است.

اگر می‌خواهید به نصف جهان سفر کنید، می‌توانید از طریق سفرمارکت بلیط قطار اصفهان را رزرو کنید و از یک سفر ارزان و راحت و امن بهره‌مند شوید. کاشان، شهری در استان اصفهان، پر از تاریخ و دیدنی‌ها و شنیدنی‌ها است که خانه‌های تاریخی و بافت‌های زیبا و بازار و غذا و صنایع دستی خوشمزه و خریدنی دارد.

اصفهان، مکان‌های باستانی زیادی دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. برخی از این مکان‌ها عبارتند از:

- تپه آشنا در چادگان

- تپه اریسمان در نظنز

- تپه سیلک کاشان

- تپه سبا در ورزنه

- تپه گورتان اصفهان

- تپه وقلعه وداغ گلپایگان

- تپه جوزک تیران

- تپه تلشاهی سمیرم

مکان های تفریحی اصفهان

میدان نقش جهان:

اگر به دنبال جاذبه های گردشگری ایران و اصفهان هستید، مورد اول میدان نقش جهان است. میدان امام یا میدان نقش جهان یکی از زیباترین نقاط گردشگری اصفهان است که طول و عرض آن به ترتیب بیش از ۵۰۰ و ۱۶۰ متر می‌باشد. اطراف میدان را ۲۰۰ حجره در دو طبقه احاطه کرده‌اند و چهار ساختمان تاریخی در گوشه‌های مختلف آن دیدنی است. شاه عباس صفوی این میدان را با الهام از معماری میدان ایرانی در کنار زاینده‌رود و در جنوب شهر ایجاد کرد. ساخت این میدان و بناهای آن از سال ۱۰۱۱ قمری آغاز شد و تا سال ۱۰۲۵ به اتمام رسید. میدان نقش جهان اصفهان دارای دیدنیهای متعددی است که از جمله آنها می‌توان به مسجد شیخ لطف الله، مسجد جامع عباسی، عالی قاپو، قیصریه، مراکز خرید صنایع دستی و دروازه‌های چوگان اشاره کرد. گردشگران در این مکان می‌توانند از فعالیت‌های مختلفی مانند بازدید از ساختمان‌های تاریخی، پیاده‌روی و درشکه‌سواری، عکاسی، بازارگردی و خرید سوغات، مراجعه به کافه‌ها و رستوران‌ها لذت ببرند.

میدان نقش جهان

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان که از قدیمی‌ترین ساختمان‌های تاریخی این شهر است، در دوره سلجوقی شکل امروزی خود را گرفته‌است. البته در دوره‌های بعدی، مخصوصاً عهد صفویان، تغییرات و اضافاتی به آن انجام شده‌است. همچنین کاوش‌های باستان‌شناسی نشان داده‌اند که این مسجد دارای آثاری از دوران آل‌بويه، قرن سوم هجری و حتی پیش از اسلام است. این مسجد با الگوی چهار ایوانی ساخته شده‌است. این بنا در طی تاریخ با آتش‌سوزی‌ها و جنگ‌های مختلف مواجه شده و مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفته‌است. از جاذبه‌های این مسجد می‌توان به شبستان، گنبد‌های شمالی و جنوبی، ایوان‌های درویش، صاحب، استاد، شاگرد و عمر، مسجد الجایتو، شبستان زمستانی یا بیت الشتاء، کتابخانه خواجه نظام‌الملک و سنگاب‌های مسجد اشاره کرد. مسجد جامع اصفهان با بیشترین رای مردم در لیست جاذبه های گردشگری ایران و اصفهان قرار گرفته است.

مسجد جامع اصفهان

آکواریوم اصفهان

 آکواریوم اصفهان، تونل آکواریوم نخستین در ایران است و یکی از جذاب‌ترین نقاط دیدنی در شهر اصفهان محسوب می‌شود. این آکواریوم در میان یک پارک جنگلی با محیطی زیبا و دلنشین قرار گرفته است و بیش از ۳۰۰ نوع متفاوت از آبزیان آب‌های شور و شیرین پنج قاره را در خود جای داده است. همچنین، این مجموعه دارای امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری است که باعث می‌شود تا این مکان به یک گزینه بسیار مورد علاقه برای سپری کردن یک روز خانوادگی و بیادماندنی باشد. در آکواریوم اصفهان، قسمت‌های متنوعی همچون تونل آبزیان، استخر بازی آبی، باغ پرندگان و... وجود دارند که هر کدام از آن‌ها دیدنی‌های زیادی را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می‌آورند. با قدم زدن در تونل آکواریوم، می‌توانید به یک سفر در درون آب بروید و آبزیان زیبا و دیدنی را از نزدیک ببینید. در قسمت استخر بازی آبی نیز امکانی برای شادی و تفریح کودکان و نوجوانان فراهم شده است. علاوه بر این، باغ پرندگان با بیش از ۲۰۰ پرنده گوناگون نیز از جذابیت‌های آکواریوم اصفهان است. آکواریوم اصفهان در منطقه جنگلی ناژوان و نزدیک رودخانه زاینده‌رود قرار گرفته است. این مجموعه در فاصله ۷ کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر اصفهان واقع شده است و تا فرودگاه بین‌المللی اصفهان، ۳۲ کیلومتر (نیم‌ساعت) و تا راه‌آهن اصفهان ۱۷ کیلومتر راه دارد. همچنین، فاصله آکواریوم اصفهان تا شهر تهران، حدود ۴۵۰ کیلومتر (حدود پنج ساعت) است. برای رسیدن به آکواریوم اصفهان، از مرکز شهر باید از طریق خیابان جهاد، به اتوبان خیام رفته و به‌سمت جنوب رانندگی کنید تا در طول همین اتوبان، از اتوبان میرزا کوچک خان گذر کنید.  قبل از رسیدن به اتوبان حبیب‌اللهی و میدان سهروردی، از سمت راست خروج کنید و در اولین میدان به‌سمت چپ بچرخید تا به بلوار الفت برسید. آکواریوم اصفهان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایران به شمار میرود و توصیه میکنیم با سفر به اصفهان، حتما از این آکواریوم دیدن نمایید.

آکواریوم اصفهان

 شرایط بازدید از آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۹ شب برای بازدید باز است. ولی باید دقت کرد که ساعات بازدید در فصول مختلف سال، تعطیلات، ماه رمضان و ایام نوروز ممکن است تغییر کند. بهتر است قبل از مراجعه، اطلاعات دقیق را از اینستاگرام مجموعه دریافت کنید یا با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. بازدید از آکواریوم اصفهان در سال ۱۴۰۱ برای کودکان کمتر از پنج سال رایگان است و برای بزرگسالان هزینه آن ۶۱,۵۰۰ تومان است. گردشگران خارجی نیز برای بازدید از این جاذبه شگفت‌انگیز باید ۱۴۰,۰۰۰ تومان پرداخت کنند. برای خرید بلیط آکواریوم اصفهان می‌توانید از خدمات گردشگری هتلی که در آن اقامت دارید استفاده کنید. همچنین می‌توانید به‌صورت حضوری در مجموعه بلیط خود را خریداری کنید. به‌زودی نیز در سایت آکواریوم اصفهان یک صفحه برای خرید آنلاین بلیط این مجموعه راه‌اندازی خواهد شد. برای هماهنگی بازدیدهای گروهی شامل دانش‌آموزی، دانشجویی، بسیج و... باید با روابط عمومی مجموعه آکواریوم اصفهان مکالمه کنید؛ زیرا در صورت عدم هماهنگی و دریافت وقت قبلی، مجموعه قادر به پذیرش گروه‌ها نیست. در نهایت، آکواریوم اصفهان با محیطی زیبا، دیدنی‌های بسیار و امکانات رفاهی و تفریحی مناسب، یک مکان بسیار جذاب برای گردشگران و بازدیدکنندگان در شهر اصفهان است.

بهترین مکان های تفریحی تهران

هر کشوری در پایتخت خود، جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. گردشگران با هر نوع سلیقه، باور و هدفی می‌توانند فعالیت‌های گردشگری مختلفی را تجربه کنند. از کاخ‌های تاریخی مانند نیاوران، سعدآباد و گلستان که در مرکز شهر واقع شده است تا میدان امام‌خمینی که نماد انقلاب ایران است. تهران پر از موزه‌های باارزش است که برخی از آن‌ها شهرت جهانی دارند. مانند موزه جواهرات ملی که یکی از بهترین موزه‌های جواهرات سلطنتی دنیا است. یا موزه‌هایی که به تاریخ، فرهنگ و هنر ایران اختصاص دارند مانند موزه ایران باستان، موزه آبگینه و موزه هنرهای معاصر که در خیابان کارگر شمالی قرار دارد و یکی از موزه‌های گران‌قیمت ایران است. تهران همچنین دارای مقصدهای گردشگری فرهنگی جدید و مدرنی است مانند پل طبیعت و باغ کتاب که در محله‌های شمالی شهر واقع شده است. تهران نیز ده‌ها گالری هنری دارد که ۷ تا از آن‌ها در خانه هنرمندان ایران در خیابان ایرانشهر قرار دارند. تهران با مناطق دیدنی و جذابش، دارای رتبه ویژه ای در لیست جاذبه های گردشگری ایران است.

بهترین مکان های تفریحی تهران

کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان که با سبک معماری و زینت‌آرایی خاص خود، یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسی و ثبت تصاویر زیبا در محیط قدیمی شهر تهران محسوب می‌شود، بازدیدکنندگان را به شگفتی زيبايی، تاريخ، معماری، فرهنگ و هنر ایران دعوت می‌کند. این كاخ شامل بخش‌های متنوعی مانند ايوان تخت مرمر، تالار سلام، تالار آينه، تالار سفره‌خانه، خلوت كريمخانی، تالار برليان، عمارت بادگير، کاخ شمس‌العماره ، تالار الماس و كاخ ابيض می‌باشد. ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی از دوران کریمخان زند، بناهای قدیمی مجموعه گلستان هستند. کتاب‌خانه نسخ خطی، مرکز اسناد تصویری، مرکز اسناد خطی، دفتر فنی، امور بین‌الملل، کتابخانه چاپی، امور فرهنگی، امور معرفی، واحد کودک و نوجوان، واحد دفتر حقوقی نیز از جمله بخش‌های دیگر این مجموعه هستند. کاخ گلستان دهه‌ها پیش از دوره قاجار ساخته شده است. این کاخ که در حال حاضر ۴٫۵ هکتار مساحت دارد، تنها یک‌دهم از مساحت اصلی خود را حفظ کرده است. این کاخ جایگاه سکونت پادشاهانی مانند آقا محمدخان، فتحعلی شاه، ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و احمدشاه قاجار بوده است. کاخ گلستان یکی از جاذبه های گردشگری ایران به شمار میرود و هر ساله تعداد زیادی توریست از آن دیدن میکنند.

کاخ گلستان تهران

مکان های تفریحی تبریز برای جوانان

تبریز شهری است که در تاریخ ایران همواره نقش مهمی داشته و بسیاری از اولین‌های تاریخی را در خود جای داده است. ممکن است برایتان جذاب باشد که بدانید تبریز اولین شهری بود که خیابان‌های آن برق گرفت. تبریز را «شهر اولین‌ها» می‌نامند و می‌توان گفت که بعضی از پیشرفت‌های روز دنیای مدرن از این شهر آغاز شده است.

مکان های تفریحی تبریز برای جوانان

مقبره الشعرا تبریز

 اگر به تبریز سفر کرده‌اید، نباید از دیدن مقبره الشعرا غافل شوید. این مکان برای کسانی که به ادبیات و شعر و زندگی شاعران و ادیبان ایرانی علاقه‌مند هستند، بسیار جذاب و دیدنی است. این مکان ۸۰۰ سال قدمت دارد، اما مانند بسیاری از جاذبه‌های تاریخی تبریز ، در طول تاریخ با زلزله و سایر بلایا روبرو شده و به شدت آسیب دیده است. به همین دلیل، آنچه که اکنون از این گورستان باستانی مشاهده می‌کنید، نتیجه‌ی بازسازی انجام شده در سال ۱۳۵۰ است. در این مکان، بیش از ۴۰۰ نفر از شخصیت‌های مشهور و برجسته‌ی هنر و ادبیات به خاک سپرده شده‌اند که می‌توان از جمله آن‌ها به استاد شهریار نام برد. این جاذبه گردشگری در محله‌ی ششگلان تبریز قرار دارد و شما می‌توانید از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۸ از آن دیدن کنید. البته بسته به رویدادها و تعطیلات ممکن است ساعات بازدید متفاوت باشد، پس قبل از مراجعه بهتر است از باز بودن آن اطلاع پیدا کنید. در صورتی که به دنبال شناخت جاذبه های گردشگری ایران هستید، تا انتها با ما همراه باشید.

مقبره الشعرا تبریز

ائل گلی تبریز

ائل گلی تبریز که همچنین با نام‌های ایل گلی تبریز و شاه گلی تبریز شناخته می‌شود، یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر تبریز است. ائل گلی تبریز یا ایل گلی تبریز یکی از مکان‌های دیدنی و معروف تبریز است. البته زمستان‌های سرد این شهر هم مشهورند؛ اما در تابستان و بیشتر روزهای بهار، هوای این منطقه متعادل است و گردشگران می‌توانند لحظات خوبی را در آن تجربه کنند. میانگین بارش سالانه در این شهر حدود ۳۱۰ میلی‌متر است و ۱۰۴ روز از سال هم هوای این شهر یخ‌زده است باغ ائل گلی در بخش اصلی شهر تبریز و در فاصله هفت کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد و اکنون به عنوان یک منطقه خوب برای استراحت و تفریح معروف است. در زبان ترکی، کلمه گل به معنای استخر است و بر اساس این واژه، این مکان در ابتدا با نام شاه گلی نامیده می‌شد. پس از انقلاب، نام آن به ائل گلی تغییر یافت. برخی هم فکر می‌کنند که کلمه شاه در نام این مکان به معنای بزرگ و باشکوه است، نه به معنای پادشاه. ائل گلی در بخش اصلی شهر تبریز قرار دارد و به همین خاطر در نزدیکی اصلی‌ترین جاهای دیدنی تبریز است. این مکان به عنوان یکی از مناطق زیبا و مورد علاقه شهر، جاذبه زیادی برای گردشگران دارد

روستای کندوان تبریز

کندوان نام روستایی است که در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این روستا در فاصله ۶۰ کیلومتری جنوب‌غربی تبریز در شهرستان اسکو قرار دارد و دارای تاریخچه‌ای هفت هزار ساله است. این روستا به خاطر خانه‌های عجیب و غریبی که مانند کندوی عسل درون صخره‌های سنگی ساخته شده‌اند مشهور است.ساکنان این روستا از مشاغل روستایی مانند کشاورزی، دامداری و تولید صنایع دستی زندگی می‌کنند و حدود ۱۱۷ خانواده در این خانه‌های صخره‌ای زندگی می‌کنند. کندوان به دلیل معماری و بافت منحصر به فرد خود یکی از آثار ملی ایران به شمار می‌آید. این روستا نتیجه‌ی فعالیت‌های آتشفشانی کوه سهند و دیگر کوه‌های آتشفشانی منطقه است. مواد آتشفشانی که از کوه‌ها پاشیده شده‌اند در طی سال‌ها روی هم انباشته شده‌اند و با تأثیر عوامل طبیعی مانند باد و باران به شکل کران‌هایی درآمده‌اند که امروزه در این منطقه دیده می‌شوند. این روستا در فصل زمستان با بارش برف مناظری زیبا و دیدنی ایجاد می‌کند که مسافران را به خود جذب می‌کند

جاهای دیدنی قشم

قشم، جزیره‌ای با طبیعتی منحصر به فرد و پر از پدیده‌های زیبا است. این جزیره از بقیه نقاط ایران متمایز و متنوع است. وقتی به قشم سفر می‌کنید، می‌توانید جزایر نزدیک را هم ببینید. جزیره هرمز و جزیره هنگام، دارای چشم‌اندازهای شگفت‌انگیزی هستند. در اینجا به شما برترین جاهای دیدنی قشم را با تصویر و مکان معرفی می‌کنیم. قشم، جزیره‌ای بزرگ و گسترده در خلیج فارس است. برای مقایسه، می‌توانید بدانید که اندازه قشم ۱۰ برابر از کیش بیشتر است. این امر باعث می‌شود که قشم دارای فضاهای بزرگ و دشت‌های چشم‌نواز باشد. این همچنین سبب می‌شود که جاهای دیدنی قشم از یکدیگر دور باشند.

جاهای دیدنی قشم

دره ستارگان قشم

 دره ستارگان یکی از زیباترین نقاط دیدنی قشم است که شامل کوه‌ها، دره‌ها و صخره‌های متنوعی است. این کوه‌ها و صخره‌ها با گذشت زمان تحت تاثیر عوامل طبیعی مانند باران، باد و... شکل‌گیری کرده‌اند. این شکل‌گیری باعث شده است که اشکال مختلفی در میان کوه‌ها و صخره‌ها پدید آیند. اشکالی که گاهی با تخیل می‌توان به آن‌ها شباهت به حیوانات و موجودات عجیب و غریب داد. دلیل نامگذاری این مکان به دره ستارگان این است که مردم محلی فکر می‌کنند این اشکال نتیجه ایجاد شدن یک ستاره بر روی یک صخره در این منطقه بوده است. به همین خاطر این نام را برای آن انتخاب کرده‌اند.

جزیره ناز قشم

 جزیره ناز فقط زیبایی طبیعی ندارد بلکه فرهنگ و سنت مردم بومی را هم نشان می‌دهد. وقتی که آب دریا بالا می‌رود، مردم محلی در کنار ساحل فعالیت‌های مختلفی دارند. آن‌ها صنایع دستی، میوه‌های محلی و حنا را به فروش می‌رسانند و با گردشگران ارتباط برقرار می‌کنند. همچنین در آخر هفته‌ها، مردم بومی با خودروهایی که با قیمت پایین در منطقه آزاد خریده‌اند به ساحل می‌آیند و با آن‌ها بازی می‌کنند. این بازی که دریفت‌بازی نام دارد، نشان‌دهنده توانایی و مهارت رانندگان است.

غار نمک قشم

غار نمکدان یکی از جاذبه‌های گردشگری قشم است که دارای زیبایی و جذابیت فوق‌العاده‌ای است. در داخل غار می‌توانید شاهد قندیل‌های نمکی باشید که درخشش خاصی دارند. همچنین لایه‌های متعدد نمک که روی یکدیگر قرار گرفته‌اند، منظره‌ای خیره‌کننده را ایجاد کرده‌اند. این لایه‌ها نشان‌دهنده‌ی سنین بسیار قدیمی این غار هستند. غار نمکدان در بخش جنوب غربی قشم و با فاصله ۹۰ کیلومتری از شهر قشم قرار دارد. برای دسترسی به غار نمکدان نیاز است که پیاده روی کنید؛ لذا قبل از حرکت کفش مناسب را انتخاب کنید

سخن آخر: 

در این مقاله سعی کردیم تا جاذبه های گردشگری ایران و جاهای دیدنی استان ها و شهرهای مختلف ایران را به شما معرفی کنیم. 

لطفا در قسمت نظرات مقاله برای ما بنویسید که از نظر شما جاذبه های گردشگری ایران و مناطق دیدنی ایران کدام ها هستند و در رابطه با تجربه سفرتان به ما بگویید.


Loader